زندگی

توماس واگنر( آسوسيتد پرس رايتر) ترجمه: شاهين

 

بزودي وارد  بازار مي شود: يک دندان تلفن!

 

 

"دندان تلفن" يک وسيلهء کوچک را در داخل  يک دندان آسياب عقبي شخص جاي مي دهد که شامل يک گيرندهء قرکانس پائين بي سيم و يک ابزار که سيگنالهاي قابل شنيدن را به ارتعاشات مکانيکي تبديل مي نمايد است، که از طريق دندان به  گوش داخلي بطور مستقيم مانند صدايي واضح و قابل شنيدن عبور مي کنند.  استفاده کننده همچنين يک وسيلهء بسيار کوچک خارج از بدنش دارد براي روشن و خاموش نمودن موبايل و برنامه  ريزي آن.

 آيا از گم کردن تلفن همراه خود خسته ايد؟ ديگران در هنگام گفتگوي شما حضور داشته و به گفتگوي تلفني شما گوش مي دهند؟  در مورد زمانهايي که مجبوريد آنرا در مراسم عمومي خاموش کنيد و يا هنگام به شنا رفتن به متصدي اشياء قيمتي بسپاريد، چطور؟ دو سرمايه گذار انگليسي از نخستين نمونه يک اختراع که مي تواند اين مسائل را حل کند پرده برداشتند.  

اما يک مانع وجود دارد، داکتر دندان شما مي بايست آنرا در داخل  يکي از دندانهاي آسياب شما نصب کند.

اين اختراع که بطور غير رسمي دندان تلفن شناخته شده، به شما اين اچازه را مي دهد تا تماس تلفني داشته باشيد، به موزيک گوش دهيد، حتي با سايتهاي شفاهي اينترنت (اخبار وب سايتهاي بيروني) تماس بگيريد، بدون اينکه هيچ کس در نزديکي شما چيزي بشنود،  کايتلين کاديس کسي که نخستين نمونه را روز جمعه 28 جون 2002 در موزه علوم لندن امتحان نمود، گفت: " احساس عجيبي يود" ،" خارق العاده بود ".  " اما من خوشوقت مي شدم که آنرا داشته باشم اگر براي من اين امکان را فراهم نمايد تا دوستانم هنگام شب ، هنگامي که در رختخوابم بدون اطلاع والدينم با من تماس بگيرند. او سوال کرد: آيا هنگامي که داکتر دندان آنرا در داخل دندان قرار مي دهد، موجب صدمه مي شود؟

جيمز آوگر و جيمي لويزا ، اين وسيله را هنگامي که در يک دورهء فوق ليسانس در رويال کالج هنر لندن مشغول به تحصيل بودند بطريقي که تکنولوژي امروز استفاده مي شود، توسعه دادند.

تا اينجاي کار هيچ کمپاني اعلام نکرده است که در حال ساختن اين اختراع است.  اما آوگر و لويزا به دوبلين ايرلند نقل مکان کردند، تا با مديا لابوراتوار اروپا همکار تحقيقات انيستيتو تکنولوژي ماساچوست در اروپا کار کنند.

از لحاظ تئوري اين اختراع به جاسوسان اجازه مي دهد تا دستورات را بطور سري و پنهان بگيرند يا به ورزشکاران امکان مي دهد تا صداي مربيانشان را در ميدان ورزش بشنوند.

ديگر ذينفعان اين وسيله مي توانند شامل سرمايه گذاران ، دلالان و متعصبان ورزشي که مي خواهند لحظهء برد يا باخت تيم شان از آن مطلع گردند، باشند.

با اين حال ، اين وسيله که همچنين مانند موبايل در دندان آسياب به اشخاص اجازه نمي دهد که با تماس گيرندگان حرف بزنند.

آوگر گفت که دندان تلفن فقط وسيله ديگريست طراحي شده  براي کمک به مردم براي بهتر از عهده بر آمدن از تکنولوژي موجود .

 

"دندان تلفن" يک وسيلهء کوچک را در داخل  يک دندان آسياب عقبي شخص جاي مي دهد که شامل يک گيرندهء قرکانس پائين بي سيم و يک ابزار که سيگنالهاي قابل شنيدن را به ارتعاشات مکانيکي تبديل مي نمايد است، که از طريق دندان به  گوش داخلي بطور مستقيم مانند صدايي واضح و قابل شنيدن عبور مي کنند.  استفاده کننده همچنين يک وسيلهء بسيار کوچک خارج از بدنش دارد براي روشن و خاموش نمودن موبايل و برنامه  ريزي آن.      روز جمعه ، مردم در موزهء علوم صف بستند تا يک نمونه نخست دندان تلفن ، که بطور رسمي بعنوان دندان کاشتهء گيرندهء صدا شناخته شده است را امتحان کنند. 

بدل اين وسيله شامل يک والکي تالکي و يک ميله پلاستيکي قابل اتصال است که استفاده کنندگان براي دريافت ارتعاشات در دندانهاي آسيابشان آنها در دهانشان قرار مي دادند. 

طيف گسترده اي از واکنشها نسبت به اين وسيله، از اشتياق و علاقه استفاده کنندگان تا تزس از داکتر دندان و نگراني دربارهء حريم خلوت شخصي.

کايرون هانت 25 ساله يک توريست از سيدني استراليا گفت: " صدا بطور شگفت انگيزي واضح بود، اما ده سال ديگر ما احتمالآ در خواهيم يافت که تلفن کاشته در دندان ايجاد سرطان گلو مي نمايد.  

اما من گمان مي کنم ما در حال پيش رفتن براي يک دنياي با تکنولوژي بالا هستيم، جايي که هر کس همواره در حال رفتن است. شايد ما قادر به زندگي بدون چنين ابزاري نباشيم. 

جين بيگلين 44  ساله، از سابوربن لندن  گفت او کيفيت صدا را بسيار عالي يافت اما تعجب برانگيز بود که او نمي توانست جواب دهد و گر چه اين وسيله به او اجازه مي داد تا با شوهرش در خلوت بالاي سر صداي بچه هايشان حرف بزند، بلگين گفت او چيزي نمي خواهد که در دهانش (دندانش) کاشته شود.

منبع : سي نيوز تک نيوز

برگشت

زندگی