زندگی

 

5 راه برای ا فزایش هـوش

 

 

اگر مي خواهيد به هوش خود بيافزاييد و آن را در سنين بالا نيز حفظ كنيد. 5 روش زير را دنبال كنيد

 

اگر مي خواهيد به هوش خود بيافزاييد و آن را در سنين بالا نيز حفظ كنيد. 5 روش زير را دنبال كنيد تا سلولهاي مغزي خود را بسازيد.عقيده دانشمندان در مورد سلولهاي مغز به اين صورت است كه در زمان تولد تعداد مشخصي از سلول هاي مغزي را داريم و به مرور با پير شدن هر چه بيشتر كم كم تعداد بسيار زيادي از آنها را از دست مي دهيم. تحقيقات گسترده در اين باره نشان داده اند كه سلولهاي مغزي جديد در طول زندگي نيز بر خلاف آنچه در گذشته تصور مي شد،توليد مي شوند و نيز اينكه مغز در صورت استفاده هر چه بيشتر از آن قابليت رشد و حجيم تر شدن را دارد. تحقيقات و مطالعات حاكي از آن است كه به عنوان مثال گادی رانان در قسمتي از مغز خود كه مربوط به كنترل نقشه يابي تصويري است، رشد بيشتري داشته و نيز پيانيست ها و نوازندگان متبحر نيز در بخشي از مغز كه كنترل و اداره موزيك را در اختيار دارد،حجم بيشتري را دارا هستند. از طرف ديگر،تحقيقاتي كه اخيراً در اين مورد انجام شده است،حاكي از آن است كه افرادي با مشغلهاي مهارتي بالا مانند :مهندسين، معلمان و بسياري ديگر از شغل هاي مشابه، داراي سيناپس هاي بيشتري هستند. سيناپس ها همان رابطين بين سلولهاي مغزي هستند كه به ذخيره سازي اطلاعات كمك مي كنند.

يك روز شايددرآينده اي نزديك دوکتوران قادر باشند سلولهاي جنين را كه مي توانند به هر نوع سلولهاي مورد نياز تبديل شوند، به مغزبشر تزريق كنند. به اين طريق مي توان بيماري هاي نظير آلزايمر و پاركينسون رادرمان نمود و نيز براي ساير افراد سالم نيز راهي باز كرد تا بتوانند با فكر سالمشان ارتباط برقرار كنند. تا آن زمان برسد، ممكن است فرصت فعلي از دست برود. پس مي توانيم با استفاده از چند راه ساده تواناي سلول هاي مغزي را در حد ماكزيمم آن حفظ كنيم

اول

سلولهاي مغزي خود را به كار اندازيد:.

تحقيقات انجام شده نشان مي دهند افرادي كه تمرينات فيزيكي انجام مي دهند، سلولهاي مغزي بهتري را پرورش مي دهند. دانشمندان در مطالعات موسسه تحقيقات بيولوژيكي دريافتند كه موش هاي بالغي كه تحت ورزش كردن قرار گرفته اند، سلولهاي جديد بسياري را در قسمت هيپوكامپوس مغز خود، بخشي كه مربوط به يادگيري و حافظه است، به نسبت آن دسته كه تنها گوشه اي نشسته اند و وقت خود را صرف صحبت و به اصطلاح chat كردن در Chat rom هاي اينترنتي مي كنند كسب كرده اند. از طرف ديگر ثابت شد كه انجام حركات ورزشي دلخواه و مورد علاقه تاثيرات چند برابر به نسبت انجام صرف يك سري حركات ورزش مشخص خواهد گذاشت. بنابراين، اين مورد به دست آمد . مي تواند به اين معني باشد كه سعي كنيد راهي بيابيد تا با ورزش كردن خود لذت ببريد از اينكه تنها خود را مجبور به انجام آنها بكنيد تا به اين طريق هم با هوش تر شويد و هم شادتر زندگي كنيد.

چه بايد كرد؟

يك ورزش را به طور مستمر انجام دهيد. مانند: دوش، دودين تفريحي و غيره يا اينكه يك ياردر تمرين كردن براي خود در نظر بگيريد تا انجام حركات را جالب تر و ادامه كار را سهل تر كند. هيچكس نمي تواند دقيق و به درستي مشخص كند كه چه مقدار ورزش براي سلول هاي مغز كافي و مناسب است،اما در مورد موش ها حدود 4 تا 6 مايل در روز موثر بوده است.

دوم

 ذهن خود را ورزش دهيد:

تنها تمرينات فيزيكي نيست كه به رشد سلولهاي مغزي كمك مي كند. شما نيز مانند همان گادی رانان يا پيانيست ها مي توانيد با استفاده از سلولهاي مغز و وادار كردن آنها به كار در زمينه هاي مختلف، از مغز نمود بخش هاي گسترده و متفاوتي بسازيد. يافتن راههاي ساده در استفاده از توانايي مغزي مي تواند به رشد و ترميم سلولهاي عصبي و دندريتها، شعباتي از سلول ها كه اطلاعات رادريافت كرد. به جريان انداخته و در جهت درست مصرف مي كنند، به ميزان زيادي كمك كند. درست مانند يك ورزش مخصوص weighr lifting (افزايش حجم ووزن) در بدنسازان كه كمك به رشد و كار افتادن ماهيچه ها و عضلات تحتاني بلا استفاده مي كند،راههاي مشخص و درست فكر كردن و دور كردن كلمات قبلاً ياد گرفته شده مي تواند عمل پخش هاي غير فعال مغز را بهبود بخشد و آنها را به كار اندازد.

چه بايد كرد؟

مزه ها و بوهاي جديد را تجربه كنيد. كارهاي جديد انجام بدهيد. مثلاً از راههاي جديدي براي رفتن به سركار استفاده كنيد. به جاهاي جديد سفر كنيد . هنرهاي شخصي و جديد خلق كنيد رمان هاي داستايووسسكي را مطالعه كنيد. يك كمدي جديد در مورد تد كندي و راش ليمباوف Rush Limbanugh بنويسيد. به خصوص،سعي كنيد تمام كارهايي را تجربه كنيد كه به هر طريق شما را وادار مي كنند از تمام روش هاي فيزيكي و روحي ديرينه و يكسان قبلي خود فاصله بگيريد و چيزهايي جديد و ناشناخته را تجربه كنيد.

سـوم

 غذاهايي مانند ماهي مصرف كنيد:

روغن هاي امگا 3 كه در چارمغز، دانه كتان و به خصوص ماهي كشف شده است ، به عنوان انواع سالم و بدون ضرر براي قلب به شمار مي روند. به علاوه، تحقيقات اخير نشان داده اند كه اين دسته از روغن ها به عنوان تقويت كننده هاي مغزي نيز شناخته شده هستند و اين به دليل كمك آنها به سيستم انتقال خون كه اكسيژن را به مغز انسان پمپ مي كند، مي باشد. همچنين اين مواد عمل كليه اجزاء سلولهاي اطراف مغز را كه آن رادر برگرفته اند. را نيز بهبود مي بخشند. اين نشان مي دهد دليل اينكه چرا افرادي كه به مقدار زياد ماهي مصرف مي كنند، كمتر در معرض ابتلا به فشارهاي عصبي، ازدست دادن تمركزو كم حافظه شدن قراردارند. دانشمندان ثابت كرده اند كه اسيدهاي چرب اصلي براي رشد مناسب مغز در كودكان بسيار ضرورت دارند و بنابراين امروزه آن ها را به فرمول هاي مواد غذايي مورد استفاده كودكان مي افزايند. امكان اين امر وجود دارد كه شما نيز با مصرف مناسب اين روغن ها، هوش ، استعداد و موقعيت ذهني خود را به ميزان در خور توجهي افزايش دهيد.

چه بايد كرد؟

استفاده حداقل 3 وعده غذاي ماهي مانندسالمون ، ساردين ها، ماكرل و تن ها شروع خوبي خواهد بود. در ذهن خود بسپاريد. ماهي هايي كه با (محيط هاي ) مواد شيميايي خطرناك رشد كرده اند، مي تواند بسيار خطرناك باشند و اثرات بدي در بدنتان به جاي بگذارند بنابراين از مصرف ماهي هايي مانند: ماهي اره ماهي اره اي (sword fish)، ماهي هاي درنده،كوسه ماهي ها (shork) و نيز هر نوع ديگري كه هر طريقي در معرض آب هايي با آلودگي بالا بودند ،حذر كنيد. التبه تمام انواع ماهي ها كه به طور مشخص عاري از تركيبات شيميايي مانند جيوه و يا هر نوع سم و مواد خطرناك ديگري مي باشند نيز مي توانند به جاي موارد مذكور مصرف شوند. نيز مي توانيد آنها را با روغن هاي چارمغز و تخم مرغ هايي كه به طور ويژه توليد مي شود و حجم بالايي از روغن هاي 1 مگا 3 را در خود دارند و بپزيد و اين نيز از دانه هاي كتان و غلات و حبوبات در سالاد خود استفاده كنيد. اين نكته مهم را فراموش نكنيد كه با وجود اينكه دانه هاي مختلف ايمن و سالم هستند ولي مصرف زياد روغن دانه كتان  (Fkaxseed) مي تواند به خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزايش دهد.

چارم

 مصرف چربي زياد را متوقف كنيد؟

آيا چربي ها قادرند شما را كند ذهن كنند؟ در تحقيقات انجام شده دردانشگاه تورونتو، موش هايي كه در معرض يك رژيم غذايي با 40% چربي قرار گرفتند، مهارت هاي ذهني خود را در زمينه هاي مختلف از دست دادند. مانند حافظه ، هوشياري و تشخيص فاصله و نيز يادگيري قوانين. مشكلات زماني كه در رژيم غذايي چربي هاي اشباع به كار گرفته شدند،بيشتر و بدتر شده چربي هاي اشباع در گوشت و محصولات لبني بسيار فراوانند. اين تحقيقات دو دليل عمده را خاطر نشان مي كنند: 1 اينكه چربي مي تواند ميزان اكسيژن رساني خون را كاهش داده و كلاً جريان خون غني از اكيسژن را كند كند تا به مغز به ميزان كافي اكسيژن نرسد و 2 مي تواند موجب كند شدن متابوليسم گلوكز شود كه نوعي قند مورد نياز براي تغذيه و كارايي سلولهاي مغزي مي باشد.

چه بايد كرد؟

گوشت بي چربي مصرف كنيد، مواد لبني كم چربي به كار ببريد. ماهي و لوبيا  زياد مصرف كنيد. شما مي توانيد بدون نگراني تا 30% از كالري روزانه خود را به شكل چربي دريافت كنيد. ولي توجه داشته باشيد بيشتر مقدار آن بايستي از ماهي هاي مذكور، روغن هاي طبيعي مثل روغن زيتون،دانه هاي گياهي و روغن طبيعي مانند چارمغز و فندوق، كسب شود. هر كاري مي خواهيد بكنيد ولي تا حدامكان از مصرف روغن هاي متداول و مورد مصرف در پخت غذاهاي حاضري پرهيز كنيد.

پنجم

 يك متفكر واقع بين باشيد، نه يك مصرف كننده نوشيندي هاي الكلي:

اين تفكر كه الكل سلول هاي مغز را مي كشد يك عقيده كهنه شده قديمي است، و واقعيت اندكي پييچيده تر است. در حقيقت ، مطالعه روي 3500 مرد جاپانی،نشان داده است كه كساني كه مصرف نوشيندني هاي الكلي را به طور متوسط و ميانه انجام مي دهند، (در اين مورد، حدود 1 بار درروز) قدرت عملكرد ادراك عملي بيشتر و بهتري در زمان پير شدن به نسبت كساني كه اصلاً الكل نمي نوشند،دارند. متاسفانه به مجرد اينكه مصرف شما از حد ميانه تجاوز كند، حافظه، زمان عكس العمل بدن و توانايي هاي دستي وذهني مثلاً ضربه زدن و نشانه گيري هدف در انواع و اقسام بازي هاي پلي استيشن، كم كم رو به انحطاط و از دست رفتن مي روند. تحقيقات روي موش ها نشان داده اند كساني كه مقادير بالايي الكل مصرف مي كنند، داراي سلول هاي مغزي جديد كمتري در مقايسه با ساير افراد در هيپوكامپونس خود هستند. اين نشان دهنده اين مطلب است كه الكل و نوشيندني هاي الكل دار نه تنها موجب تخريب سلولهاي مغز مي شوند، بلكه از ترميم و رشد مجدد آنها نيز جلوگيري مي كنند.

چه بايد كرد؟

يك يا 2 گیلاس نوشيدني مخصوص بالغين در هنگام شام به هيچ وجه مشكل براي شما ايجاد نخواهد كرد و به علاوه شراب قرمز غني از مواد آنتي اكسيدان و آبجوي تيره (مثل ماء الشعير) موثرترين نوع به شمار مي روند. مقادير بيشتر از آن، مي تواند نيروي تفكر شما را به مرور زمان مختل كند. به علاوه بايد بدانيد كه نوشيدن هرگونه مواد الكلي حداقل براي يك مدت كوتاه مي تواند توانايي عملي شما را مختل كند و بنابراين چنانچه مثلاً امروزقصد داريد رهبري يك جلسه را به عهده بگيريد يا رابطه اي خاص را اداره كنيد، مثل يك پر خورد جديد يا آغاز يك دوستي جديد در حين يك جلسه آشنايي، هرگز الكل ننوشيد. چنانچه به تمام موارد مذكورعمل كنيد، انتظار نداشته باشيد يك شبه تبديل به يك دانشمند شويد. ولي مي توانيد انتظار داشته باشيد كه هوشتان كمي بيشتر شود،خلاق تر شويد و نيز هر روز از انرژي بدني بالاتري بهره مند شويد. نيز مي توانيد ساير بقيه دوران عمر زندگي خود را بدون از دست دادن توانايي هميشگي تان با آرامش سپري كنيد.

و. ن

برگشت

زندگی